Zawód architekta wnętrz stał się w ostatnim czasie bardzo popularny. Niegdyś wypadało skończyć odpowiednie studia architektoniczne, a następnie wybrać specjalność skierowaną na wnętrza. Aktualnie rozpoczęcie kariery jako projektant jest znacznie łatwiejsze. Można wybrać się na kurs, podczas którego doświadczony specjalista przekaże tajniki pracy w teorii i praktyce.
Jak zatem wygląda praca inżyniera-artysty?
Przede wszystkim doświadczony architekt wnętrz potrafi rozpoznać potrzeby swojego klienta i indywidualnie dobrać poszczególne elementy, biorąc pod uwagę jego wymagania, a nie wyłącznie własną wenę twórczą. Obowiązkową częścią procesu tworzenia jest ustalenie ze zleceniodawcą budżetu, jakim dysponuje. Bowiem od niego będzie zależeć dobór konkretnych produktów.
Następnie projektant dopytuje jaki styl wnętrza jest najbliższy sercu klienta. Warto ustalić, czy będzie to styl skandynawski, charakteryzujący się neutralnością i elementami drewnianymi, styl glamour, gdzie dominują połyskujące elementy oraz zimne kolory, a może styl pop-art lub art deco, które idealnie wpasują się w gusta osób, uwielbiających mocne kolory i sztukę. Oczywiście charakter wnętrza nie musi być jednolity. Style można swobodnie łączyć, jednak warto omówić to wcześniej z klientem.
Elementy, które wpływają na rozmieszczenie mebli, to między innymi codzienne nawyki właścicieli mieszkania. Jeśli klienci są, przykładowo, wysokimi osobami gotującymi, wówczas architekt wnętrz dopasuje meble kuchenne w odpowiednim rozmiarze, tak aby przygotowywanie posiłków było komfortowe. Z kolei, jeżeli osoba zamawiająca usługę jest niepełnosprawna, należy obniżyć wysokość mebli oraz umiejscowić je w taki sposób, aby przemieszczanie się po domu nie stanowiło problemu.
Zatem dobierając konkretne elementy do mieszkania, które ma być zarazem gustowne, jak i funkcjonalne, projektant może dopytać o szczegóły sposobu funkcjonowania klientów. Istotne będzie między innymi:
– Ile osób będzie zasiadać przy stole jadalnym?
– Czy klienci pracują w domu? Wówczas należy zaprojektować odpowiednią przestrzeń biurową.
– Czy istnieją konkretne wymagania względem łóżka i materaca?
– Preferowana jest kanapa prosta czy narożna, masywna czy nieduża?
– W łazience optymalny będzie prysznic czy wanna, a może jedno i drugie?
Podsumowując, doświadczony i kreatywny architekt wnętrz na pewno zadba o to, by zebrać wszystkie potrzebne informacje, jeszcze przed rozpoczęciem projektowania. Bowiem to one wpływają na efekt końcowy oraz zadowolenie klienta. Należy pamiętać, że dobry projekt, to taki, który spełnia oczekiwania osoby zamawiającej.